Tydzień mediacji

Międzynarodowy Tydzień Mediacji

Międzynarodowy Dzień Mediacji (Conflict Resolution Day) to ogólnoświatowe święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów (arbitrażu, mediacji, koncyliacji etc.).

Święto zainicjowała amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 roku, ustanawiając je na 20 października.

Jakie cele przyświecają idei stworzenia święta mediacji:

  • promowanie wiedzy związanej z mediacją, arbitrażem, koncyliacją i innymi pokojowymi  metodami rozwiązywania konfliktów,
  • promowanie idei mediacji jako skutecznego narzędzia rozwiązywania sporów w szkołach, rodzinach, zakładach pracy, instytucjach władzy,
  • przedstawienie korzyści płynących z pokojowych metod rozwiązywania konfliktów,
  • doprowadzenie do ogólnoświatowej współpracy organizacji zainteresowanych obchodami święta.

Proponowane przez ACR logo święta przedstawia drzewo, które jest symbolem rozwoju wpisanego w ideę pokojowego rozwiązywania sporów – „tak jak z nasion, które zasadzisz, pewnego dnia wyrośnie drzewo, tak pewnego dnia zaowocuje wysiłek, który włożysz w próbę pojednania”. W 2006 roku zarząd ACR wprowadził zmiany, wyznaczając na dzień obchodów trzeci czwartek października. Biorące udział w Międzynarodowym Dniu Mediacji organizacje z całego świata przestrzegają tego terminu do dziś. Z roku na rok rośnie liczba państw przyłączających się do celebracji święta.

W Polsce pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji zorganizowano w 2008 roku. Natomiast zespół Polskiego Centrum Mediacji już od 1996 roku aktywnie promuje ideę mediacji. Jako PCM od początku włączamy się w obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji w Polsce. Od 2010 roku  w ramach kampanii społecznej "Mediacja czyni cuda" informujemy czym jest mediacja, kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie odnieść korzyści z uczestnictwa w mediacji. Od początku kampanii "Mediacja czyni cuda" organizowany jest również konkurs, w którym głównymi nagrodami są bezpłatne szkolenia dla kandydatów na mediatorów.

W 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało mediatorom, aby z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji obchodzić w Polsce Tydzień Mediacji (od poniedziałku do soboty w tygodniu, w którym przypada trzeci czwartek października).

Mamy oddziały
w całej Polsce.
Znajdź oddział najbliżej Ciebie.
Znajdź oddział
Chcesz zostać
mediatorem?
Kształć się u najlepszych!
Zostań mediatorem
Copyright © 2020 Polskie Centrum Mediacji
projekt i wykonanie:
Agencja Marketingowa - iWizerunek.plStrony Internetowe Wordpress - 84.pl
crossmenuchevron-right