Mediacje rozwodowe

Mediacje rozwodowe

Wejściu w związek zawsze towarzyszą pełne optymistycznych emocji, wielkie uczucia. Wspólnie buduje się przyszłość, która zdarza się, że jest daleka od wyobrażeń, a w którymś momencie pojawiają się problemy. Często udaje je się zażegnać, ale w pewnych przypadkach konflikt się zaognia. Para zaczyna się od siebie oddalać, coraz trudniej o zrozumienie, głębokie uczucia zaczynają schodzić na drugi plan, wygaszają się. Dla małżonków (lub osób będących w nieformalnym związku) zawsze jest to przeżycie dramatyczne, pełne stresu, tym bardziej jeśli towarzyszem sporu są niczemu winne dzieci. Całej sytuacji może sekundować uczucie głębokiej straty oraz pustki. Pojawić się może gniew, a także poczucie winy, które może przerodzić się w obniżenie samooceny, lęk przed samotnością, strach przed niepewną przyszłością.

Rozstanie pociągać może także innego rodzaju konsekwencje, takie jak kłopoty finansowe, trudności wynikające z prób pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem, zmagania się z rozłąką z dziećmi, spotykaniem się z nimi w atmosferze konfliktu.

Mediacje rozwodowe wspierają małżonków w przejściu przez tę trudną sytuację, są one wielką szansą zarówno dla małżonków jak i ich najbliższych. Mediacje pozwalają płynnie i bezkonfliktowo przeobrazić relacje małżeńskie w relacje rodzicielskie i umożliwiają opracowanie korzystnego dla wszystkich planu wychowawczego. Są szansą przede wszystkim dla dzieci rozwodzących się rodziców. Eliminują, niezwykle obciążające młody organizm, konflikty i pozwalają zachować przyjacielskie relacje z rodzicami, a także ze znajomymi bez wprowadzania ich w spór. Zminimalizowany zostaje także stres, który często powstaje w środowisku postępowania sądowego. Bez zbędnego przewodu, sprawa rozstania, sposobu wychowywania dziecka, podziału majątku ustalane są na drodze mediacji. Mediacje rodzinne są więc szansą na przywrócenie normalności, zrzucenie wielkiego ciężaru dla każdego członka rodziny. W szczególności dla dzieci, które w całym sporze pozostają niewinne i najczęściej to one przeżywają spór najmocniej.

Mediacje przed rozwodem - dlaczego warto? 

Zawsze warto ratować coś, na co pracowało się często latami. Pozostawienie problemu bez podjęcia próby jego rozwiązania to swego rodzaju mentalna ucieczka, ale w ślepą uliczkę. Podjęcie rozmów to wykazanie się dobrą wolą. Próba naprawcza to uczciwe zachowanie nie tylko wobec siebie, ale przede wszystkim wobec życiowego partnera oraz dzieci, które mimo woli są mocno osadzone w całym konflikcie. Mediacje rozwodowe pozwalają zrozumieć genezę problemu, dotrzeć do jego źródła, spojrzeć na rozmiar sporu z dystansu. A także umożliwiają jego szersze zrozumienie poprzez spokojne i nieśpieszne wysłuchanie drugiej osoby.

Trwając w konflikcie zamykamy się na racje, argumenty, punkt widzenia partnera. Podczas mediacji mamy szansę się otworzyć, by zrozumieć istotę szeregu niepowodzeń, które niszczą związek. To prowadzi do wniosków i pozwala nie rozpamiętywać tego, co było złe, ale spojrzeć w przyszłość i wziąć z przeszłości to, co dobre i konstruktywne. Mediacje przed rozwodem pozwalają więc budować odpowiednie relacje. Jeśli nie widać możliwości powrotu do dawnych uczuć, nie widzi się szansy na wspólne życie, warto zdecydowanie wysłuchać się wzajemnie, przyjrzeć się związkowi i temu co można jeszcze z tego ocalić, by zwyczajnie, po ludzku rozstać się w możliwie jak najlepszych stosunkach. Tym bardziej, że po postępowaniu mediacyjnym udaje się na jednej rozprawie ustalić wszelkie szczegóły, takiej jak sposób rozstania, plan wychowawczy czy nawet sprawy majątkowe. Jest to więc rozwiązanie najmniej angażujące i redukujące stres.

Mediator Rozwodowy

Istotą mediacji jest wspieranie stron trwających w konflikcie do wypracowania przez nie ugody. Sprawy rozwodowe mają znacznie większy ładunek emocjonalny i wypracowanie satysfakcjonującego rozwiązania może być trudne. Pierwszą barierą jest poczucie wstydu, niechęć przed wyznaniem krępujących spostrzeżeń. Profesjonalnie przygotowany z psychologii rozwojowej dziecka oraz prawa mediator rozwodowy ma zatem za zadanie zbudowanie takiej atmosfery, w której partnerzy poczują się bezpiecznie, i chętniej podejmą próbę przedstawienia swojego punktu widzenia. Jest to kluczowy element, który pozwala mediatorowi rozwodowemu skierować rozmowy w dobrym kierunku. Pozostający bezstronny oraz w pełni szczery mediator nigdy nikogo nie faworyzuje, stawia strony na równi i prowadzi do pełnej ugody bez wyznaczania wygranych czy przegranych. W ten sposób partnerzy dochodzą do konstruktywnych wniosków, definiują istotę sporu, są w stanie dotrzeć do jego źródła i go trwale rozwiązać, często odbudowując uczucia na nowo. 

Mamy oddziały
w całej Polsce.
Znajdź oddział najbliżej Ciebie.
Znajdź oddział
Chcesz zostać
mediatorem?
Kształć się u najlepszych!
Zostań mediatorem
Copyright © 2020 Polskie Centrum Mediacji
projekt i wykonanie:
Agencja Marketingowa - iWizerunek.plStrony Internetowe Wordpress - 84.pl
crossmenuchevron-right