Mediacje w obszarze gospodarczym mogą dotyczyć wielu aspektów, które łączą interesy różnych przedsiębiorstw. Bardzo częstym czynnikiem determinującym spór są kwestie związane z wypłatą środków za świadczoną usługę czy wydane towary. Brak wypłat przekłada się bezpośrednio na płynność jednego z partnerów, co może prowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Na tle takich wydarzeń, siłą rzeczy rodzi się konflikt.
Mediacje gospodarcze poprowadzone przez doświadczonego i w pełni rozumiejącego działanie firm mediatora kierują konflikt w stronę jego optymalnie szybkiego rozwiązania. Postępowanie naprawcze w odformalizowanej formie nie generuje dużych kosztów, co z perspektywy przedsiębiorców jest niezwykle istotne, a także jest prowadzone w pełni poufnie. Mediacja gospodarcza umożliwia przywrócenie pozytywnych relacji pomiędzy współpracującymi ze sobą przedsiębiorstwami. Mediator, który jako pośrednik sporu, pozostaje bezstronny buduje odpowiednią atmosferę podczas sesji naprawczych, dzięki czemu strony same wypracowują porozumienie oraz treść ugody.
Mediacje w biznesie, tak jak i mediacje gospodarcze zdecydowanie warto rozwiązywać na polu konstruktywnych rozmów, które pozwalają spojrzeć na spór z szerszej perspektywy. Sesje naprawcze prowadzą do polubownych rozwiązań i dają szansę nawiązania pozytywnych relacji na nowo. W przeciwieństwie do przewodów sądowych, w których strony pozbawione są kontroli nad wynikiem postępowania, mediacje biznesowe stwarzają przestrzeń, w której strony same wypracowują satysfakcjonujące rozwiązanie konfliktu. Jeśli tylko strony zdecydują się wspólnie na mediacje biznesowe, zachowują pełen wpływ na wynik finalizacji konfliktu. W trakcie postępowania mediacyjnego uda się też ustrzec eskalacji sporu, co w warunkach sądowych staje się realnym ryzykiem. Mediacja biznesowa prowadzona jest szybciej i generuje niższe koszty niż postępowanie sądowe.